Hatay'ın doğal güzellikleri, gezilecek yerler

 Türkiye'nin güneyinde, Akdeniz kıyısında bulunan Hatay, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de bilinir. İşte Hatay'da ziyaret edilmesi gereken bazı doğal güzellikler:


**Harbiye (Daphne) Şelaleleri:** Hatay'ın 8 km. güneybatısında, Antakya'dan Harbiye'ye giden yol üzerinde yer alır. Şelale, doğal güzellikleri ve yeşil alanlarıyla ünlüdür. İnanışa göre, tanrıça Daphne burada aşık olduğu Apollo'dan kaçarken, ağlayarak dönüşmüş ve bu dönüşümün sonucunda Harbiye Şelaleleri oluşmuştur.


**Titus Tüneli:** Samandağ ilçesinde bulunan ve Romalılar tarafından yapılmış olan bu tünel, doğal ve tarihi bir harikadır. Suyun tahliye edilmesi için kazılan bu tünel, 1300 metreye ulaşan bir uzunluğa sahiptir.


**Belen Geçidi:** Asi Nehri’nin oluşturduğu güzel bir vadiden yükselen Belen Geçidi, muhteşem manzaralar sunmaktadır. Hava durumuna bağlı olarak, Ege Denizi'nin bile görülebildiği bu noktadan elde edilen manzaralar gerçekten etkileyicidir.


**Amanos Dağları:** Hatay'ın doğal güzelliklerinden biri olan Amanos Dağları, trekking ve yürüyüş için idealdir. Dağlardan süzülen pınarlar, Hatay'ın farklı noktalarına hayat verirken, bölgedeki biyoçeşitliliği zenginleştirir.


**Samandağ Plajı:** Türkiye'nin en uzun kumsalına sahip olan bu plaj, tertemiz suyu ve doğal güzelliği ile bilinir. Ayrıca bu bölgede Caretta Caretta kaplumbağalarının yumurtlama alanları da bulunmaktadır.


**Habib-i Neccar Dağı:** Telefonla zirveye ulaşabileceğiniz bu dağ, eşsiz bir manzaraya sahip. Dağın zirvesi kesinlikle dinlenme ve manzaranın tadını çıkarmanız için ideal bir yerdir.


Hatay, tarihi ve doğal güzelliklerin bir arada olduğu bir şehir. Tüm bu yerleri gezip gördükten sonra Hatay'ın eşsiz mutfağının keyfini çıkarabilirsiniz. Hatay, misafirperverliği ve eşsiz lezzetleri ile unutulmaz bir tecrübe sunar.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Japon Bahçesi’ne Nasıl Gidilir? Nerede?

İstanbul'da mutlaka görülmesi gereken önemli yerler